Myszka Miki i Pluto vs Garfield i Odie

Oto odwieczna walka między KOTEM a myszą.

W dzisiejszych czasach historyjka obrazkowa Garfield pojawia się w niemal 2600 gazetach na całym świecie, a liczbę czytelników szacuje się na 260 milionów. Jeśli ta liczba jest prawdziwa, oznacza to, że 4 procent światowej populacji codziennie czyta Garfielda. Produkty z Garfieldem, sprzedawane w 111 krajach, przynoszą zysk w wysokości 750 milionów – 1 miliarda dolarów rocznie.

Garfield miał najlepszy debiut w historii obrazkowych historyjek. Pierwsze zostały wydrukowane 19 czerwca 1978 roku w zaledwie 41 amerykańskich gazetach. Do roku 1980 pierwsza kompilacja historyjek o Garfieldzie stała się niezrównanym bestsellerem New York Timesa, natomiast w roku 1982 Garfield znalazł się na okładce magazynu People. W roku 1983 historyjkę wydrukowano w 1400 gazetach wydawanych w 22 krajach. Tego roku Davis umieścił równocześnie siedem książek o Garfieldzie na liście bestsellerów magazynu Times, obejmującej wydania w miękkiej okładce, i nikt jeszcze nie pobił tego rekordu. W następnym roku Garfield otrzymał swój własny balon na Macy’s Thanksgiving Day Parade.

Odie to fikcyjny pies, który pojawia się w historyjkach obrazkowych o Garfieldzie autorstwa Jima Davisa. Występuje również w telewizyjnych serialach animowanych: „Garfield i przyjaciele” oraz „Garfield Show”.

Postać Odiego powstała w oparciu o reklamę dealerów samochodowych autorstwa Jima Davisa. Po debiucie Garfielda Davis nadał głównej psiej postaci miano „Spot”, ale wkrótce okazało się, że nosi je już inna postać. Odie pojawił się po raz pierwszy w historyjce 8 sierpnia 1978 roku. Ta data uważana jest za chwilę jego urodzin.

Garfield opisał go kiedyś jako „szczerego, prawdziwie smutnego i przyzwoitego”.

W komiksie z 26 sierpnia 207 Garfield opisuje przedstawicieli gatunku Odiego jako „rasowych klaunów”, gdy przy pomocy książki próbuje dowiedzieć się, jakim psem jest Odie. Garfield często spycha go ze stołu lub daje mu kopniaki. Co więcej, pies jest ofiarą wielu psikusów. Od roku 2000 Odie, podobnie jak Garfield, chodzi na dwóch nogach, choć tak naprawdę był do tego zdolny już we wcześniejszych historyjkach. W filmach aktorskich Odie grany jest przez dwa jamniki: Tylera i Chloe.

Myszka Miki to postać z kreskówek i maskotka Walt Disney Company. Została stworzona w roku 1928 przez Walta Disneya i Uba Iwerksa w Walt Disney Studios. Antropomorficzna mysz, która zwykle nosi czerwone spodenki, duże, żółte buty i białe rękawiczki, jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci na świecie. Jej przyjaciele, sławna Wielka Szóstka, to: Myszka Minnie, Kaczor Donald, Kaczka Daisy, Goofy oraz Pluto. Choć te postacie pojawiają się najczęściej, często występują również inne, odgrywające zwykle rolę drugoplanową.

Są to: Chip i Dale, Krowa Klarabella, Horacy, Hyzio, Dyzio i Zyzio, Sknerus McKwacz, Gladiusz Kwaczyński, Max oraz Czarny Piotruś.

Inne postaci to: Mortimer, Babcia Kaczka, Kot Figaro, Olbrzymka, Wiedźma Hazel, Niedźwiedź Humphrey, J. Audubon Woodlore, Panchito Pistoles, José Carioca, Buldog Butch, Komisarz O’Hara, Cuckoo-Loca, Kwarella Dziobak, Diodak, Oswald Szczęśliwy Królik, Ortensia, Fanny, Foczka, Jiminy Świerszcz, Wilbur, Trzy Małe Świnki, Zły Wilk, Clarice, Magika De Czar, Fifi Peke, Louie Górski Lew, Fantomen, P.J., Mordek i Ferdek, Millie i Myszka Melody, Kwiecień, Maj i Czerwiec, Ptak Aracuan, Śmigacz McKwak, Bracia Be, Pszczółka Spike, Tasia Van Der Kwak, Dzielny Agent Kaczor, Gosalyn Mallard, Gadżet and Cosiek.

Pluto to psia postać z kreskówki stworzona w 1930 roku w wytwórni Walt Disney Productions. To pies w kolorze żółto-pomarańczowym, średniej wielkości, o krótkiej sierści i czarnych uszach. W przeciwieństwie do innych postaci z uniwersum Disneya Pluto poza niektórymi cechami, np. ekspresją twarzy, nie jest antropomorficzny. To zwierzątko Myszki Miki.

Pluto pojawił się w 24 filmach o Myszce Miki, zanim stał się bohaterem swojego własnego serialu w 1937 roku. Wcześniej grał drugorzędna rolę, lecz gdy Norm Ferguson, animator Disneya, zagrał go w „Rozbrykanym psie Pluto„, kreskówka uzyskała status kultowej.

W latach 1930–1953 Pluto wystąpił w ponad 89 filmach krótkometrażowych.

Leave a Comment

Tu dirección de correo electrónico no será publicada.

*